News Flash

News & Events Updates

Posted on: May 25, 2021

2021 Annual Youth Art Show Winners

We are announcing the 2021 Annual Youth Art Show Winners! A big thank you to the parents, teachers and staff who work with our children to help them develop and discover their creative style. Thank you also to the team at Waxhaw United Methodist Church for helping us host the event.

 

BEST OF SHOW

 

TROPHY - Delaney G. (Cuthbertson High)

1ST PLACE - Summer B. (Cuthbertson High)

2ND PLACE - Emma B. (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Skyler U. (Cuthbertson Middle)

 

K-SECOND MIXED MEDIA

 

1ST PLACE - Julia S. (Weddington Elem)

2ND PLACE - Ary O. (Wesley Chapel)

3RD PLACE - Ana C. (Kensington)

HON. MENTION - Mya P. (Prospect)

 

K-SECOND DRAWING

 

1ST PLACE - Crosby F. (Rea View)

2ND PLACE - Hudson H. (Rea View)

3RD PLACE - Grace Z. (Rea View)

HON. MENTION - Autumn R. (Kensington)

 

K-SECOND PAINTING

 

1ST PLACE - Devishi T. (Weddington Elem)

2ND PLACE - Melanie J. (Prospect)

3RD PLACE - Caitlin B. (Rea View)

HON. MENTION - Cooper D. (Waxhaw Elem)

 

THIRD-FIFTH MIXED MEDIA

 

1ST PLACE - Amelia R. (Wesley Chapel)

2ND PLACE - Alyse B. (New Town)

3RD PLACE - Gabby H. (Wesley Chapel)

HON. MENTION - Kylah A. (Weddington Elem)

 

THIRD-FIFTH DRAWING

 

1ST PLACE - Lilly H. (New Town)

2ND PLACE - Jenesis L. (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Autumn K. (Waxhaw Elem)

HON. MENTION - Madison L. (New Town)

HON. MENTION - Sophie G. (Weddington Elem)

 

THIRD-FIFTH PAINTING

 

1ST PLACE - Cameron M. (Prospect)

2ND PLACE - Sophia C. (Weddington Elem)

3RD PLACE - Abby S. (Metrolina Christian)

HON. MENTION - Lizzy G. (Waxhaw Elem)

 

MIDDLE SCHOOL MIXED MEDIA

 

1ST PLACE - Julia C. (Cuthbertson Middle)

2ND PLACE - Shira H. (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Lena L. (Weddington Middle)

HON. MENTION - Mairin R. (Weddington Middle)

 

MIDDLE SCHOOL DRAWING

 

1ST PLACE - Keaton L. (Wedding Middle)

2ND PLACE - Natalie B. (Weddington Middle)

3RD PLACE - Jason H. (Metrolina Christian)

HON. MENTION - Kaden F. (Metrolina Christian)

 

MIDDLE SCHOOL PAINTING

 

1ST PLACE - Veronica W. (Metrolina Christian)

2ND PLACE - Jackson N. (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Kaylin W. (Cuthbertson Middle)

HON. MENTION - Jeb B. (Metrolina Christian)

 

HIGH SCHOOL MIXED MEDIA

 

1ST PLACE - Eloise H. (Cuthbertson High)

2ND PLACE - Peter S. (Cuthbertson High)

3RD PLACE - Tim H. (South Providence)

HON. MENTION - Julia M. (Metrolina Christian)

 

HIGH SCHOOL DRAWING

 

1ST PLACE - Carson C. (Cuthbertson High)

2ND PLACE - Jesse C. (Cuthbertson High)

3RD PLACE - Mary B. (Cuthbertson High)

HON. MENTION - Nathan L. (Cuthbertson High)

 

HIGH SCHOOL PAINTING

 

1ST PLACE - Hannah M. (Metrolina Christian)

2ND PLACE - Ella S.  (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Anna T. (Metrolina Christian)

HON. MENTION - Addy N. (Metrolina Christian)

 

HIGH SCHOOL PHOTOGRAPHY

 

1ST PLACE - Abi W. (Metrolina Christian)

2ND PLACE - Andrew M. (Metrolina Christian)

3RD PLACE - Landon S. (Metrolina Christian)

HON. MENTION - Abby B. (Metrolina Christian)

Facebook Twitter Email